Yalnız Anneyi Seven O Adama

0

Öncelikle yalnız bir anneye kalbini açan ince yürekli tüm adamları son derece takdir ettiğimi söylemeliyim. Fakat bu yazıyı yazma sebebim gerçekleri konuşmak. Bekar bir anneyle romantik bağlar kuran her erkeğin bir için dolu paket aldığının farkında olması gerekiyor. Bu kadının kendinin bir başkasından çocuğu var. Ve bunu değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Bu kadın, her şeyden önce bir anne.

Annenin dikkatini çocuğa vermesi gereken zamanlarda onu kıskanmanız doğru değil. Annenin, ikinizin rahatça vakit geçirebilmesi için sürekli bir bakıcı tutmasını ve sorumluluğu olmayan biri gibi davranmasını beklemek kabul edilebilir değil. Kendinizi daha önemli hissetmek için çocukla anne arasındaki bağı koparmayı denemek insani değil.

Bir zamanlar sevdiğiniz kadına başka birinin dokunduğu düşünüp bu öfkeyi çocuktan çıkarmak tamamen mantıksız. Tüm kalbinizle çocuğunu da sevmediğiniz sürece, bekar bir anneyle evlenmeyi düşünmemeniz gerekiyor. Onunla evlendiğinizde, her şeyden önce anneliğini de kabul etmiş oluyorsunuz. Bunu yapamıyorsanız, lütfen ona evlenme teklifi etmeyin.

Fakat yine de evlenirseniz?

Maddi olarak bu çocuktan sorumlu olduğunuzu fark ettiğinizde öfke duymanız makul sayılmaz. Çocuk sizi bir ebeveyn olarak kabul etmekte zorlandığında öfkelenmeniz anlamsız. Yetişkin olan sizsiniz, belki de siz daha fazla çaba harcamalısınız.

Gelecekte kendi çocuklarınızı dünyaya getirmek istediğinizde, büyük çocuğun ona bakıcılık yapmasını beklemeniz hiç adil değil. Birini diğerinden fazla sevdiğinizi hissettirmeniz, çocuk hakkında kendi çocuklarınıza kötülemeniz çok ciddi bir düşüncesizlik. Sonuçta eşinizden birlikte sahip olduğunuzu çocuğu, diğer evladına tercih etmesini beklemek tam bir pisliğe yakışır.

Eğer çocuğa karşı içten bir sevgi ve açıklıkla yaklaşmazsanız, çocuk yetişkin olduğunda bu uzaklık için sizi sorumlu tutabilir. Kendini bir aileye ait hissedemeyen bir çocuk düşünün. Bir şekilde, annesi ‘yalnız anne’ olmuş, yani hayatında sürekli bir baba yok. Ve sonra siz gelmişsiniz, anneye aşık olmuş, evlenmiş ve çocuklar yapmışsınız. Nihayetinde anne ve çocuk arasındaki duygusal bağı koparmışsınız.

Çocuk için ev neresi?

Yalnız bir anneyi seven adam, bu güçlü ve dirençli kadına çok aşık olduğunu biliyorum, ama lütfen iyi bir fahri baba* olmanın neler gerektiği konusunda biraz kendini yokla.

Ve yalnız anneler… Evet, tekrar aşık olmayı, bir eşe sahip olmayı hak ediyorsunuz. Ama lütfen bu adamın sizi ve çocuğunuzu tüm kalbiyle sevdiğinden emin olun. Çünkü her ne kadar artık bir sevgili ve eş adayı olsanız da, öncelikle bir annesiniz.

*Çevirmenin Notu: Üvey yerine özellikle bu kelimeyi tercih ettim, teknik olan bu kelimenin dilimizde ne yazık ki olumsuz çağrışımları var.

***

Yazının İngilizce orijinalini buradan okuyabilirsiniz. Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir