Uzmanlara Göre Evliliğinizin Kurtarılmaya Değer Olduğunu Gösteren İşaretler

0

Cicim ayları sonsuza dek sürmüyor. Ebeveyn olma sorumluluğu, geçim derdi ve aile dengeleri derken, sorunlar kaçınılmaz oluyor.

Ama enseyi karartmak yok! Uzmanlara göre evliliğinizin kurtarılmaya değer olduğunu görmenin bazı işaretleri var.

  1. Gitmek konusundaki şüpheler içinizi kavuruyor.

Gitmek konusundaki düşünceleriniz gece uykularınızı kaçırıyorsa, kalıp tamir etmek ve çözmeyi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor olabilir. İnsanlar her şey gerçekten bittiğinde, dönmenin de anlamsız olduğu bir noktaya varırlar. Gelgitlerin sizi yorması, evliliğiniz olumlu yönlerine yeterince odaklanmadığınız anlamına gelir. İyi yönlere odaklanın ve yardım alın.

  1. İlişkideki gerilim çocuklardan kaynaklanıyor olabilir.

Eğer çocuk sahibi olduysanız ve birbirinizden uzaklaştığınızı hissediyorsanız, bunun boşanmak için tek başına bir sebep olmadığını unutmayın. Çocuklar romantizmi öldürür. Bu gerçek. Ebeveyn olduğunuzdan beri yorgun, gergin ve dikkati dağılmış hissediyorsunuz. Çiftlerin çoğu çocuk sahibi olduktan sonra zor zamanlardan geçer. Ayrılmayan genellikle bunu evliliğin normal bir evresi olarak görenler ve buna çözülmesi gereken bir sorun gibi yaklaşanlar olur. Sevgi ve saygı devam ettiği sürece, evlilik kurtarılabilir. Çocuklarınız olduğu için eşinizle bağlantınız hep sürecek, haliyle evliliğinizi yürütmek için her sebebi değerlendirmeniz yerinde olur.

  1. Evliliğinizde hala saygı görüyorsunuz.

İlişkinizin kurtarmaya değer olduğunun işaretlerinden biri de, eşinize saygı duyuyor ve ondan saygı görüyor olmanız.

  1. İkiniz de emek harcamaya isteklisiniz.

Bazen çiftler bir tarafından yeterince çaba göstermemesinden ötürü uzaklaşırlar. Eğer iki taraf da, ilişkisi sürdürmek ve yeniden yapılandırmak için emek vermeye istekliyse, birbirlerini seviyor ve saygı duyuyorlarsa, o evlilik kesinlikle kurtarılmaya değerdir.

  1. Birbiriniz olmadan bir yaşam düşünemiyorsunuz.

O insana en başta neden aşık olduğunuza dair izler görebiliyorsanız ve onsuz bir yaşam tahayyül edemiyorsanız, ilişkiniz kurtarılmaya değerdir. Bunu kendinize ve eşinize borçlusunuz. Sorunları tespit edip üzerine çalışmayı deneyin ve düzelip düzelmediğini görün.

  1. Kıvılcım söndü ama geri getirebileceğinize inanıyorsunuz.

Eşinizi sevdiğiniz apaçık ama o kıvılcımın geri gelmesine ihtiyacınız varsa, evliliğiniz kurtarılmaya değer olabilir. Bunu yapmanın birçok yolu olduğu gibi, her evliliğin de monotonlaştığı dönemler olabilir. Bu noktada vazgeçmek en doğru şey olmayabilir. Küçük incelikler yeniden bağlantıyı kurar ve ilişkinizi eski yakınlığına ulaştırabilir. Durağanlık hissediyorsanız, bunu eşinizle konuşun ve ilişkinize heyecan katmanın yollarını düşünün.

  1. Sorunlarınız sizin ilişkinize özgü değil.

Evlilikte işler yürümediğinde, zorlaştığında ve sinir bozucu bir hale geldiğinde, dışarıdaki hayatların çok daha iyi olduğuna dair bir hayale kapılabilirsiniz. Elbette dışarıda daha kolay, eğlenceli ve heyecanlı bir şeyler olabilir. En başta tüm evlilikler böyledir. Ama muhtemelen, evliliğinizde yaşadığınız zorluklar diğer insanların da nihayetinde yaşadıklarına benziyor. Dolayısıyla bir uzman yardımıyla ilişkiyi yeniden inşa etmeye değer.

  1. Hala birlikte vakit geçirmekten hoşlanıyorsunuz.

Çiftler bazen az iletişim nedeniyle birbirinden uzaklaşır. Ama iki taraf da, yaşamda benzer şeylerden zevk alıyorsa, birlikte yapmaktan hoşlandıkları şeyler varsa, günlük hayatta geçinebiliyorsa ve elbette evliliklerini toparlamak istiyorlarsa, bu evlilik kurtarılmaya değerdir.

  1. Evliliğiniz bir noktasında o aradığınız “şey”e sahiptiniz.

Şu anda her şey biraz bulanır olabilir. Ama yine de evliliğiniz başında ya da herhangi bir noktasında, sağlam bir bağ, iyi duygular, tutku ve benzer şeylere sahip olduğunuzu hissediyorsanız, bunu yeniden canlandırabileceğinize de inanabilirsiniz. Bazı insanlar hiç o kıvılcımı ya da bağı hissetmemişlerdir ve muhtemelen yanlış kararlarla evlenmişlerdir. İlişkinizin bir yerinde o canlılığı yakaladıysanız, doğru bir rehberlikle, yeniden yakalamanız mümkün olabilir.

***

Yazının İngilizce orijinalini buradan okuyabilirsiniz. Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kızıma Öğretmek İstediğim 21 Şey

Bir kızım olacağını öğrendiğimde çok heyecanlandım, aynı zamanda endişelendim de… Annem gibi bir anne olup olamayacağımdan emin değildim. Üzerimde büyük bir baskı hissettim. Tehlikeli bir dünyada ...