O Senin Değil Serkan, İzinsiz Alma

0

Mesaj kaygısı çok görünür kitapları pek sevemedim. Bu kitapsa bu anlamda epey eğlenceli, pek de mesaj verir gibi yapmıyor. O yüzden sevdim.

“Serkan’ın başı belada. Tıpkı diğer çocuklar gibi onun da öğreneceği şeyler var. İstediği her şeyi elde edemeyeceğini biliyor, dürüst olmak bazen zor geliyor”

Kitap böyle başlıyor ve devamında biz de Serkan’la beraber seçimler yaparak ilerliyoruz. Başlangıcını epey sevdim çünkü “Karar senin” teması son zamanlarda bizim de; “aklıma yaramazlık yapmak geliyor anne, aklımı durduramıyorum” diyen oğlumla üzerine konuştuğumuz bir şey. Elbette aklına geliyor ama kitabın da dediği gibi; karar senin!

Ben bazı yerleri olurken hala sansürlüyorum; “komşunun bahçesinden çiçek mi çalmalı” yerine “koparmalı” diyorum mesela, henüz tam olarak anlamıyorlar. Kitap bazı sorular ve Serkan’ın doğru cevaplarından oluşuyor. Aynı şekilde bizden de seçimler yapmamızı istiyor. Özellikle benzer bir davranışta sıkıntı yaşadığınız zamanlarsa işinize çok yarayacaktır. Çünkü bazen kitaplar ilham oluyor büyümemize.

Kitabın sonundaki “Okuma Kılavuzu” çok hoş. Her ebeveyn kitap okumaya bayılmak zorunda olmuyor, benim de bayılmadığım halde yaptığım şeyler var. Bu kısmı o yüzden sevdim, kitabı çocuğunuza okumak ve yönlendirmekle ilgili ipuçları veriyor. Aynı zamanda bir de sözlük görüyoruz en arkada. Bu da epey tatlı, “nedir? nedir?” soruları için net yanıtlar buluyoruz.

Bazen söylemek istediklerimizi kırmadan, incitmeden, zorlanmadan daha dolaylı ve sakince söylemenin yolu kitaplar. Böyle kitaplardan biri bu kitap.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Zaman Yönetmek

Bu ecnebi anaların bloglarında görüp de özendiğim şeylerden biri planlama yapmak. Aslında epeyce iyiyim o konuda ama bazen işler rayından çıkıyor. Yazdan beri o noktada ...