Salıncak 101.4 / 5Temmuz2017 / Üstün Yetenek-Bahar Eriş

0

Konuk Dr. Bahar Eriş‘ti. Üstün zeka, üstün yetenek konuştuk. Bahar’ın iki kitabı da benim çok sevdiğim rehber kitaplardan. Birine blogda da yer vermiştim… Diğerini de yeni okudum. Onları iki dinleyicimize hediye ettik.

Benim en merak ettiğim noktalardan biri; çocuğa neden test uygulanma gereği duyulacağıydı. Oradan başladığımız derin bir sohbetti. Ipad’den oyun indirmenin zeka belirtisi olmadığından emin olmamızı sağladı. Bilsem’den bahsettik, dünyada bu işlerin nasıl gittiğine yer verdik. Üstün zeka illa ki yüksek IQ demek değilmiş mesela. Üstün zekalı dediğimiz çocukla bilmem kaç basamaklı sayıları aklından çarpan gözlüklü insanlar değil de, aksine sınıfta uyumsuz olabilecek, adalet konusunda takıntılı bireyler olabiliyor. Darwin delice böcek meraklısı ve ailesini tedirgin eden bir çocukmuş. Picasso’nun matematik zekası geriymiş. Nefis örneklerdi.

Pek telefon almadık bu kez, Instagram’dan gelen sorular çok yönlendirdi. “Daha fazla ne yapmalıyız?” sorularını yanıtladı, içimizi rahatlattı. Okulsuzluk yönünü ele aldık. Çok fazla araştırmadan, çok derin akademik bilgiler ve yoğun deneyimlerini hepimize hitap edecek şekilde derledi, aktardı. Benim için her soruya dolu ve anlaşılır yanıt aldığım, sakin ve anlayışlı bir uzmanla konuşmak çok güzel bir deneyimdi.

Ufuk açıcı derin bir sohbetti. Katılım için teşekkür ederim!

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Şımarık Çocuk- Bir Şehir Efsanesi

Alfie Kohn gerçekten büyük üstatlardan biri oldu benim ebeveynliğe dair okuduğum her şeyde. Bu da son kitabı. Beni ilk kitabı Koşulsuz Ebeveynlik‘le tanıştıran Elif oldu, teşekkür ederim.Ödüllerle ...