Rita ve Adsız

0

Bu seriyi yeni keşfettim! Elif defalarca “Rita Ve Adsız”ları alsana deyip durmuştu, ancak fuarda alabildim. Serinin dört kitabı Türkçeye çevrilmiş… Daha kapağına bakınca gülmeye başlıyorsunuz.

Rita biraz huysuz, yaramaz bir kız. Aslında tam da altı yaşlarında bir çocuğun olması gerektiği gibi! Her şey doğumgününde ona gelen hediyelerin hiçbirini beğenmemesiyle başlıyor. Nihayet son hediye bir köpek ve Rita onu çok seviyor. Rita hiç susmadan bıdır bıdır konuşurken, bir noktada köpek de konuşmaya başlıyor ve çocuklar buna bayılıyor.

İlk kitap kahramanlarımızın tanışmasıyla sona eriyor, diğerlerinde okula ve pikniğe gidiyorlar. Ben serinin en çok “Pazar Günü”nü sevdim. Tipik bir haftasonunu anlatıyor ve nihayetinde “sıkılmaca” oynamaya karar veriyorlar.

Çevirideki kafiyeler harika, akıp gidiyor. Yazar ve çizer Fransız… Çizimler zaten o kadar tatlı ki, bizim evde derhal Rita ve Adsız dolu resimler çizilmeye ve bu ikiliye yeni maceralar yazmaya başlandı. Kitap boyunca, düz çizgiler var, sadece kahramanlarımız üzerine kırmızı renkler görüyoruz. Köpek karakteri bana Snoopy’yi hatırlattı. Bazı şeyler kelimelerle detaylandırılmak yerine görsellere bırakılmış, bunu çok sevdim. Resimlerden bazılarını internette bulup çıkış aldım ve boyadılar.

Serinin en tatlı yönü, görünen herhangi bir mesajı olmayışı. Çocuklar, “bu kız çok komik” diye yorumlar yaparak ve kıkırdayarak dinlediler. Oyun terapisi deneyiminden de öğrendiğim kadarıyla, bazen direk mesajlar yerine, bazı negatif sayılabilecek duyguların mesela böyle bir kitap kahramanıyla ifade ederek ortaya çıkması, çocukları rahatlatan da bir şey.

Velhasıl, okuyun ve okutun. Çok eğleneceksiniz!

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Kitapsever Çocuklar Yetiştirmenin Sırrı

Geçenlerde bir arkadaşım kitapçıda dolaşırken, kendisine sorulmadığı halde çocuklu insanlara tavsiyeler yağdıran bir yabancıyla karşılaşma talihsizliği yaşamış. Bu arkadaşım bir ikiz annesi ve bebeklere uygun, rahatça ...