Rikki

0

Bu kitaplar geldi ve diğerleri gibi bir süre bekledi. Ben kitapları sürpriz gibi yapmayı “size yeni kitaplar aldım, okuyacağız” demeyi, beklenti ve heyecan yaratmayı seviyorum. Ama ben önceden okuyorum tabii!

Geçenlerde hastanede rutin bir kontrol için sıra beklerken, karşımızdaki kadın oğlumun kaç yaşında olduğunu sorarak dünyanın en kaba sohbetinin temelini attı, ardından “çok küçük değil mi, neden küçük?” diye sorduğunda; “AÇ BIRAKIYORUM” yanıtını verdim. Sessizlik. “Siz de ortalamalanın altında boydasınız, size neden kısasısınız deseler tuhaf olmaz mı?” diye ayaküstü anlattım. Tam bir saçmalık!

Tavşan Rikki tam bu noktada girdi hayatımızda. Kitap şöyle başlıyor;

Tombul tavşanlar ve zayıf tavşanlar, uzun tavşanlar ve kısa tavşanlar, akıllı tavşanlar ve akılsız tavşanlar, temiz tavşanlar ve kirli tavşanlar, kadın tavşanlar ve erkek tavşanlar var. Hepsinin de iki uzun kulağı… Rikki’inin de iki uzun kulağı vardı ama…

Yavrucak Rikki’nin kulakları farklıydı. Herkesinki yukarı kalkarken, onunki sallanıyor ve sarkıyordu. Kıyamam. Türlü türlü şey deniyor kulak dik dursun diye; ağaçtan ters sallanıyor, şapka takıyor, havuç tutturuyor, balon bile takıyor… Yine de diğer tavşanlar ona gülüyor. Sonunda doktora gidiyor ve bütün kulakların farklı olduğunu öğreniyor. 

Ve bu noktada fikri değişiyor, diğer tavşanlara bir oyun öğretiyor, hepsi kulaklarına havuç bağlıyor ve kulakları sarkıyor. Bu sefer birlikte gülüyorlar çünkü bir kereliğine de olsa hepsi aynı oluyor.

Bizim evden bir Rikki yorumu

Kitap çok tatlı. Hem kendi farklılıklarımızı benimseme hissi veriyor, hem de bir başkasının farklılığına gülmenin onu ne kadar üzebileceğini anlatıyor. Tam da okul başlamak üzereyken, çok doğru zamanda okuduğumuz bir kitap oldu. Bu meseleleri didaktik bir dil ve pedagojik bir sesle; “herkes farklıdır evladım, arkadaşlarımızı üzmüyoruz, değil mi?” şeklinde anlatabilmeyi beceremiyorum, mümkün gelmiyor. Kitaplar bu işleri bizim yerimize çok daha güzel yapıyor.

Çizimler harika. Bizim evde taklit edilmeye başlandı bile… Serinin iki kitabı daha var; Cesur Rikki ve Rikki’nin Doğum Günü. Onlar da çok tatlı, birinde kamp yapmayı deniyor ve korkuyor, bir bakıyor ki anne babası da korkmuş. Çok güzel mesaj… Diğerinde de harika bir doğum günü macerası yaşıyor!

Çok tatlı bir kahraman Rikki, kitaplığınızda mutlaka ona da yer açın.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Ufaklık ve Canavar

Ufaklık ve Canavar

Geçen hafta Elif’le oturuyoruz, planlar, işler ve tüm o ciddiyetin yanında zamanla derinleşen dostluğumuz. Ona “Hansel ve Gretel”den bahsediyorum, bir yazı konusu yapacağımdan… Masalda hayatlarına giren ...