Ördek Ailesi

0

Bu ördek ailesi benim internette en gülerek takip ettiğim, “ya şuna baksana” diye anne/baba arkadaşlarıma gönderdiğim hesaplardan biri. Aşırı eğlenceli, komik ve gerçekten çok doğru ifade ediyor. Tam da çocukları uyutup iki dakika gülünecek bir şeyler bakarken bu hesaba dalıyorum ve bayılıyorum.

Meğer kitapları da varmış! Hatta ilki “Ebeveynliğe Giriş”miş. Şimdiki aklım olsa, okuduğum tüm o çocuk bakım kitapları yerine sadece bunu okurdum. Çünkü başıma neler geleceğini anlatıyor. Üstelik görsellerle!

Bizim ev, her sabah. Çünkü kardeş şart.

Yazan ve çizen bir baba. Brian Gordon. İlk çocuğunun doğumundan önce, eşiyle birlikte heyecandan yerinde duramadığını, çocuk yetiştirme konusunda tüm kitapları okuduğunu ve tüm kurslara gittiğini, yani hazır olduğunu söylüyor. “En azından hazırız sanıyorduk,” diyor. Yazar aylar sonra kendini gecenin 4’ünde uyumak yerine ciyak ciyak ağlamayı tercih eden oğlunu pışpışlayıp volta atarken buluyor ve o anda ebeveynliğin bize anlatıldığı kadar sihirli bir şey olmadığını fark etmeye başlıyor. Üstelik çevresindekiler hep mükemmel ve böyle hissetmiyor. Ama karikatürlere başladığında yalnız olmadığını fark ediyor. Ve diyor ki Brian Gordon; “yalnız değilsiniz. GERÇEKTEN yalnız değilsiniz. Bana inanmıyorsanız tek başınıza tuvalete gitmeyi deneyin. Deneyin ve görün.”

“Annejim göbeğin yumuşacık, yastık gibi!”

Çizimlere, karikatürlere söylenecek bir şey yok, harikalar. Çocuklar kitabı görüp; “bu bizim mi? hadi okuyalım,” dedi, net bir “hayır, benim” dedim. Yine de tabii bazılarını okudum, çünkü işte ebeveynlik.

Çeviri Acar Erdoğan’ın. Bu tür bir kitabın Türkçeleştirilmesi bence riskli bir şey. Ama olmuş, orjinaldeki tadı veriyor, en az o kadar güldürüyor.

“Siz de bir ebeveyn misiniz? Ne kadar harika ve ne kadar sinir bozucu bir his değil mi? Yakında bebeği olacak birini mi tanıyorsunuz? ne mutlu ve ne korkunç! Ebeveyn dostlarınız mı var? Tabii ki var. Zavallıcıklar…

Yukarıdaki sorulardan herhangi birine evet cevabı verdiyseniz bu kitap tam size göre. Eğer hayır cevabı verdiyseniz de sizi tebrik ederim, hafta sonları rahat rahat uyumanın tadını çıkarın.”

Arka kapak yazısı bence her şeyi açıklamış. Bu blogda, bu yazıyı okuduğunuza göre soruların yanıtı evet ve kitabı almalısınız.

 

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bütün Gün Esneyen Prenses

Bu kitabı fuarda, kendimle özdeşleştirdiğim adını görüp almıştım. Evet, her ne kadar prensesten çok külkedisine yakın bir çizgim olsa da, bütün gün esnediğim zamanlar olduğu ...