Önce Çocuklar

0

Elif bana bu kitabı hediye ettikten uzun zaman sonra okuma fırsatı buldum. Aslında ben böyle bir gerçekle yaşıyor olmama rağmen, bu konuda pek okumadığım fark ettim. Bunun yerine uzmana danışmak daha pratikti ve bu konu üzerine pek kitap bulamamıştım. Çünkü kitaplar ya durumuza uymuyordu, ya da fazla dramatize eden cinstendi.

İşte “Önce Çocuklar” tam da bu ihtiyacı karşılıyor. Nilüfer Devecigil’in önsözüyle kalbinizden vuruyor. Kitap gerçekten çok kapsamlı ve farklı hikayeler için de çözümler içeriyor.

IMG-20160624-WA0000.jpg-1024x1024

Çocukları neyin endişelendirdiğinden bahseden bölümle başlıyoruz. Evet bu kısım sahiden muamma, onlar duygularını bizler gibi yaşamıyor ve yansıtmıyorlar. Neyle uğraştıkları hakkında yanılma ihtimalimiz yüksek. Haliyle en doğru cevapları vermek ve süreci onlar için de kolaylaştırmak bizim vazifemiz. Mesela benim de minik ailemde yaşadığım; “ebeveynin sağlığıyla ilgili kaygılar” çok ilgimi çeken bir bölüm oldu. “Anne sen ölecek misin?” sorularına daha doğru yanıt verebiliyorum. Ayrıca daha hassas “her iki evde de eşyalara sahip olmak” gibi mevzulara da yer verilmiş.

Kitap sadece çocuklara yardım etmiyor. Ebeveyn için de müthiş şifa verici yaklaşımları var. Örneğin; “dirayetlilik”ten bahsediyor, bu duygunun incinmemek olmadığını aksine kabullenmek gerektiğini ifade ediyor. Size de duygularınızla başa çıkmak için yöntemler sunuyor. Öfkenizi ne yapmanız gerektiğini konusunda fikri veriyor.

Her yaşa uygun açıklamaların olduğu bölüm benim çok işime yarayan bir bölüm oldu. Çocukların soruları ve tabii aldıkları cevabı algılama düzeyleri yaşlarına göre değişiyor. Ne azını ne de daha fazlasını söylemek lazım. Listeler halindeki cümleler tam da bizim gibi ebeveynlerin ihtiyacını karşılıyor.
Yine aynı şekilde, birlikte yaşamadığı ebeveynle ilişkileri düzenlemek için tablolar mevcut. Ne sıklıkta görmesi gerektiği ve bunun nasıl olması gerektiği incelikle açıklanıyor.

Hikayelerle çocuğa “güçlü olmak” ve “dirayetli olmak” gibi becerileri nasıl kazandıracağımızı da anlatıyor. Bunlar önemli. Çünkü bu tür ailelerde büyüyen çocuklar için bazı beceriler hayati önem taşıyor. Benim için “halden anlamak” bunlardan biri. Evet bazen çok yorgun olabiliyorum, bazen gücümün üzerinde bir sorunla karşılaştığım oluyor ve onların bunu anlayarak yardımcı olmalarına ihtiyaç duyduğum oluyor. Bu onlara yük yüklemek değil, içlerinde bulundukları durumu anlamak ve buna uygun davranmayı öğrenmek.

Ve kitap mutlu sonla bitiyor! Yeni bir aile kurmak istiyorsanız yapmanız gerekenler konusunda yardımcı oluyor.

Ben “damdan düşmüş” biri olarak; bu kadar kapsamlı ve bana uygun bir kitap okumadım bu alanda. Çeviri çok akıcı ve okumayı akıcı hale getiren türden. Boşanma konusunda aklınıza gelmeyecek noktalara dahi yer vermiş. Ben bizim sürecimizde sürekli ve sıklıkla uzman yardımına başvurdum, fakat yine de üzerine hiç düşünmediğim konularda ufkumu açtığını söylemeliyim.

 

Bu yazı ilk olarak blogcuanne.com’da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bütün Çocuklar Bizim!

Zeynep Kurmuş Hürbaş’la tanışıklığımız 2012 senesine dayanıyor. Ben diyeyim ERG’nin İyi Örnekler Konferansı, sen de Koç Lisesi’nde düzenlenen Ebeveynlik Kongresi, bir şekilde ‘eğitim’ içerikli bir etkinlik ...