Ödüllerle Cezalandırılmak

0

Kitap daha ilk elime geçtiğinde heyecanlandım çünkü; Alfie Kohn. İlk kitabı bana gerçekten çok iyi gelmişti ve çok kişiye tavsiye etmiştim. Bunu da epey merak ettim fakat okumam zaman aldı.

Öncelikle kapak nefis, çeviri yine “çeviri gibi değil.” Okudukça, okuyamaz oluyorsunuz ve nitelikli çeviriler sahiden iyi geliyor. Yiğit Ataman’a hem bunun için, hem de kitabı bize kazandırdığı için teşekkür etmeliyim.

Ödül meselesi çok popüler. Çok popüler olan her ebeveynlik konusu gibi maddeler halinde hap olarak sunulduğu mecralar mevcut. Küçük haplar kaçınalım, meselenin aslına odaklanalım. Kitap 1996 yılında yazılmış, bu sonradan öğrendiğim ve yazara yeniden hayran olduğum bir nokta oldu. Ebeveynlik akımları ve metotları bu kadar sıkça güncellenirken, ödül, ceza, altın yıldız, rüşvetler gibi çok temel bir konuda olması gerekenleri en baştan yazmış.

Çokça referans var kitapta, sonundaki dipnotlar ve alıntılar neredeyse ayrı bir kitap olabilir. Alanda okuma yapmak ilginizi çekiyorsa, deniz derya. Ben atıfları da olabildiğince takip edebilerek ve sıkılmadan okudum. Konu çocuk eğitiminden çıkıyor ve daha derin bir hal şekilde ele alınıyor. İş yerinde yaşadığımız benzer durumlara değiniyor. Başarısızlık riskinin yetişkinik hayatındaki modellerinden bahsediyor. “Eğer uslu durursan…”ın neden sıkıntılı olduğunu incelikle açıklıyor.

Ardından olması gerekenlerin bahsedildiği kallavi bir bölüm geliyor; ki bana en iyi gelen kısım buydu. Neyi yanlış yaptığım ve yapmamam gerektiğini anlamak çok zaman almıyor, beni bu tür kitaplarda daha çok “şimdi ne yapıyoruz?” kısmı etkiliyor. Kitap bu anlamda fazlasıyla doyurucuydu.

Ben çok sevdim bu kitabı, ayırdığım her dakikaya değdi. Sadece anne babaların değil, eğitimcilerin, psikoloji alanında okuma yapmayı sevenlerin de muhakkak okuması gereken bir kitap.

Görünmez Adam Yayınevi bu yazıya yorum bırakan bir Blogcu Anne okuruna bu kitabı hediye edecek.Yapmanız gereken Pazartesi akşamına dek yazının altına yorum bırakmanız. Salı sabahı çekilişin ardından kazananı açıklayacağız.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Babalara Söylemeyi Bırakmamız Gereken 11 Şey

Bu yazıyı ilk okuduğumda, Elif’in Şans yazısı aklıma geldi. Ve tabii çocuklar konusunda da meyvelerini almaya başladığı YardımDeğilİşBölümü etiketi. Dinçer’in doğum hikayesi de tuz biber oldu, tercüme tam yerini buldu. Onun ...