Koş Balkabağım Koş

0

Bu kitap bizim fuar zamanı aldıklarımızdan. Ben çok seviyorum bir sürü yeni şey alıp, zaman içinde çıkarmayı. 

Kitap öncelikle daha ilk sayfasındaki “bu kitap, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nün Çocuk ve Genç Danışmanlık Merkezi psikologları tarafından çocuk ruh sağlığı ve gelişimi açısından incelenmiş, metin ve resimlerin uygunluğu onaylanmıştır” cümlesiyle iç rahatlatıyor. Bu özen için yayınevine teşekkürler. 

Koş Balkabağım Koş Bir ninenin torununun düğününe gidişiyle başlıyor. Ninecik yol boyunca kurt, ayı ve aslan gibi onu yemek isteyen hayvanlarla karşılaşıp çok zayıf olduğu için ellerinden kaçıyor. Fakat düğün bitip de dönmesi gerekince ne yapacağını düşünüyor. İşte bu noktada balkabağı kurtarıcı oluyor. Onun içine girip, yuvarlanarak evine dönüyor! Kitap üç yaş üzeri için uygun. 

Yazar Eva Mejuto, fakat hikaye Portekiz’in bir halk masalından ilhamla yazılmış. Ben bu kısmı kendi açımdan oldukça ilginç buldum. Bizim kültürümüzden sözlü gelenekle derlenmiş bir masalı dünyanın bambaşka yerinde bir çocuğun okuma fikri bana çok romantik geliyor.

Ben böyle “korkunçlu” hikayeler konusunda hep tedirgindim ama çizer son derece sevimli hale getirmiş. O korkunç olması gereken üç vahşi canavarı sayfalarında çocuklar hep kikirdedi. Çevirmense kitaptaki tekerlemeleri çok tatlı ve başarılı bir şekilde uyarlamış.

Çok eğlenceli, macera dolu bir kitap. “Hani balkabağı yuvarlanarak gidiyordu ya…” diyerek tekrar tekrar istiyorlar. Biz çok severek okuyoruz epeydir. Balkabaklarına bakış açıları değişti, hatta birkaç tane boyadılar bile. Mutlaka kitaplığınıza ekleyin, çok seveceksiniz.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

 

Yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Obezitenin Sebebi, Ebeveynlerin Yeme Alışkanlıkları

Obezitenin Sebebi, Ebeveynlerin Yeme Alışkanlıkları

Yapılan araştırmalara göre, çocuk dönemi obezitesinin başlıca nedeni fast food değil, ebeveynlerin kötü yemek alışkanlıkları. North Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, obezitenin evdeki yeme alışkanlıklarından öğrenildiği ...