Kızıma Öğretmek İstediğim 21 Şey

0

Bir kızım olacağını öğrendiğimde çok heyecanlandım, aynı zamanda endişelendim de… Annem gibi bir anne olup olamayacağımdan emin değildim. Üzerimde büyük bir baskı hissettim. Tehlikeli bir dünyada kız çocuğu büyütmek bazen gözünüzü korkutabiliyor.

Sevgili Kitana,

Bugün, sana öğretmek istediğim 20 şey var. Umarım bir gün büyüdüğünde bunu okur ve senin için yaptıklarımın değerini bilirsin.

1. Biriktir ve yatırım yap

Annenin daima elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını bilmeni isterim. Bazen hayır dediğim oluyor, ama bunun hep bir nedeni var… Sana şu anda her şeyi vermeye gücüm yetmeyebilir ama bir gün benden daha fazlasına sahip olman için biriktiriyorum. Bütçe tutmanın önemini sana öğretmeye çalışıyorum. Böylece tek başına olduğunda, ayağını yorganına göre uzatmakta zorlanmayacaksın. Ve doğru yerlere yatırım yapmak çok önemli. Babana sor, bu konuda uzmandır.

2. “Hayır” kötü bir kelime değil

Zaman zaman benden bir şey istediğinde hayır diyeceğim. Unutma seni acıdan korumaya çalışıyorum ve yaralarını iyileştiren öpücük için de her zaman yanında olacağım. Bazı kişilere ve şeylere hayır demeyi öğrenmelisin. Herkesi memnun edemezsin. Hayat zor kararlarla doludur.

3. Kendini eğit

Unutma, insanlar senden beynin dışındaki her şeyi alabilir. Mümkün olduğu kadar çok kitap oku. Çok öğren, çok çalış ve hayallerinin peşinden git.

4. Kıymet bil

İstediğin kadar selfie çek ama mutlaka bir dur ve çevrendekilerin değerini bil. Her şeyde bir güzellik bul.

5. Gülümse

Tebessüm, kelimelerden fazlasını söyler. Bazen yolda gördüğün bir yabancıya gülümsemenin mahsuru yoktur.

6. Sev

Yemeğe, seyahate, özel birine âşık ol. Başkalarını sevmeden önce kendini, ve başkalarının bedenini yargılamadan önce kendi bedenini sev.

7. Hata yapmakta beis yok

Kimse mükemmel değil, hepimiz hatalar yaparız. Hata yapmakta beis yok, hatta ondan ders alırsan çok iyi. Başarısız olmak mesele değil; kalk ve yürümeye devam et.

8. Sahtelikten uzak dur

Makyajlı da makyajsız da güzelsin. Plastik dünyada kendini kaybetme, kendin ol. İstediğin gibi giyin, nasıl giyineceğine dergiler karar vermesin.

9. Seks

Bununla ilgili muhtemelen nefret edecek dahi olsan benimle konuşmaktan çekinme. Unutma, seks sevginin tezahüdür. Anlamları karıştırma ve mutlaka korun.

10. Mutluluk

Mutluluk güzel bir hayatın sırrı. Yaptıkların konusunda daima içinin rahat olduğundan emin ol. Kafanda soru işaretleri varsa, buna değmeyebilir. Hayatının, Instagram’a koyduğun fotoğraflar gibi olmasını sağla.

11. Gerçek hayat Facebook’tan iyidir

Bilgisayarın arkasına saklanma. Dışarı çık ve arkadaş edin. Konsere git, canın nasıl isterse öyle eğlen. Unutma, söz konusu arkadaş olduğunda nicelik değil, nitelik önemli.

12. Kendini şımart

Hepimizin kendine ait zamana ihtiyacı vardır. Üzerine düşme. Kendine özen göstermek ve ilgilenmek çok önemli. Bu, seni tazeler.

13. Zorbalık

Kimsenin seni kızdırmasına ve suistimal etmesine izin verme. Doğru bildiklerinin arkasında dur ve ses çıkar. Kendini savunmayı öğren ve acımasız dünyadan koru.

14. Deneyim

Hayatı tecrübe et. Yeni şeyler dene. Bungee Jumping yap, hayatında bir kez olsun kamp yap. Bu maceraların değeri sonsuzdur.

“Hayat çözülecek sorunlar, öğrenilecek derslerle dolu bir yolculuktur. Fakat en önemlisi mutlu eden deneyimlerdir.”

15. Herkes dostun değil.

İnsanlar yargılarlar; olumsuzluğun seni ele geçirmesine izin verme. Savaşacağın zaman olumlu bir tavır takın.

16. Yemek yapmayı öğren.

Yemek yapmayı erken yaşta öğrenmiş olmak isterdim. O zaman evde yiyebileceğin çok şey olur. Farklı mutfaklar hakkında bilgi sahibi ol.

17. Ağlayabilirsin.

Kendini güçlü olmaya zorlama. Duyguları ifade etmek kötü bir şey değil. Daha iyi hissedene kadar, hepsini serbest bırak.

18. Bağımsız ol.

Her şey için kocana bağlı olma. Çalış ve kendi paranı kazan.

19. Saygı duy

Çevrendekilere saygılı ol. Onlara nasıl davranırsan, sana öyle davranırlar. Sokakta gördüklerine selam ver. Birlikte çalıştığın insanlara her gün veda et.

20. Şefkat

Ben hep başkalarına vermeyi seçtim; bir gün senin de aynı şeyi yapacağını umuyorum. Bir dilim ekmeği çöpe atmadan önce, bir parça için sokakta kıvrananları unutma.

Unutma: Çok güzelsin ve hep benim bebeğim olarak kalacaksın. Seni tahmin edebileceğinden daha çok seviyorum ve aramızdaki bağın yerine hiçbir şey geçemez.

21. Olası erkek arkadaşlarını, sorgulaması için babanla tanıştır.

***

Yazının İngilizce aslını buradan okuyabilirsiniz. Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Hiç Hata Yapmayan Kız

Bu kitabı tesadüfen almıştım. Markette alışveriş yapıyorduk ve çocukların durmadığı bir andı, o ayki tüm dergileri almıştık ve olaylar gelişti. İyi ki de almışız. Çünkü sonra ...