Bu Kitap Senin: Yaz, Düşün, Araştır

0

Bu kitabı önce internette gördüm, sonra üzerindeki ismi fark ettim! Ezgi Berk. Tatlı Gebe Yazar. Fuarda almak üzere not ettim.

Fuar tahmin ettiğimden de ballı geçti, kitabı almakla kalmadım, Ezgi’yle tanışıp Toprak’ı mıncıkladım. Dünya tatlısı bu aileyle tanışınca, Ezgi’nin kitabı neden “Barış’a ve Toprak’a” ithaf ettiğini kalbimde hissettim.

Kitap çok eğlenceli. Ben “aktivite” kitaplarını başta sevmiş ve kısa zamanda bezmiş bir insan olarak, bu kitabın farklı ve sade halini çok sevdim. Çıkartma yapıştırmak, birbirinin aynı bulmacaları çözmek yerine, gerçekten çocuk okura yepyeni bir pencere açıyor.

Mesela en sevdiğin sözcükleri seçip bir hikaye yazmanı isteyen sayfayla başlıyor, tam benlik. Çocuk olanın ben olmadığımı kendime hatırlatıp devam ediyorum. En sevdiğin çizgi filmler, kahramanlardan bahsetmeni istiyor. Biz elbette yaş itibariyle tüm hepsini yapamadık ama mesela “bu harflerle başlayan aklıne gelen tüm sözcükleri listele” sayfası tam bize göreydi. Bazı ağaçların özelliklerini araştırmak, anımsadığın en son rüyayı yazmak gibi şahane sayfalarla devam ediyor. Konuşma balonlarını doldurduğumuz sayfa çok eğlenceli. Kurallar sayfasındaki “saçma bulduğun kurallar” kısmına bayıldım.

Her bir sayfadan sonsuza dek bahsedebilirim! Yaş grubu okul çağı olmalı, fakat ilgileniyor ve yazı yazmayı sökmüşse okul öncesi de olabilir. Biz birlikte yapabildik benim ekiple. Özellikle öykülerle ilgili sayfalar birkaç defa yazılabilir, kitaptan her yaz tatilinde bir tane daha almak isteyebilirsiniz. Ben çocuklarıma birer tane aldım, tarih attım ve bazı sayfaların özellikle anı değeri olacağını düşünerek saklayacağım. Çizimler Gökçe İrten’e ait ve çok özgün. Serinin diğer kitabı “Kes, Yapıştır, Çiz” de şahane fakat ayrı bir yazı konusu.

Janjanlı, çıkartmalı, herhangi bir çizgi film temalı oyalayıcı kitaplar rafları doldururken, bu kadar sade, naif ve çocukları gerçekten çizgilerin içini taşırmadan boyamak yerine, düşünmeye sevk eden bu kitabı çok sevdim. Şimdiden arkadaşlarımın çocuklarına hediye etmek üzere edindim.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir