Kendinize Yüklenmeniz Sizi Daha İyi Bir Ebeveyn Yapmaz

0

“Huzurlu Ebeveyn, Mutlu Çocuklar” kitabını okurken öğrendiklerim şimdiden 8 yaşındaki oğlumla ilişkimi geliştirdi. Oğlum bu sabah kitabı okuduğum için bana teşekkür etti. Her zaman istediği gibi bir anneye dönüştüğümü söyledi. “Her zaman istediğini elde edemesen bile mi?” diye sordum. “Bana bağırmadığın zaman hatalarımdan ders almam kolay” dedi. Göz yaşlarına boğuldum. -Shannon

Çocuklar istediklerini almayı severler. Fakat her çocuğun daha fazla istediği şeyler var:

Sizi ne olursa olsun seven biri. Hata yaptığınızda bağırmayan biri. Siz kızgınken ya da sızlanırken de sakin ve sabırlı kalan biri. Kendi duygularını kontrol ederek, siz hatalı olduğunuzda, kabalaşacak kadar öfkelendiğinizde, kardeşinize vurduğunuzda bile dinleyen ve empati kuran biri. Sizi, siz bile onu bulamadığınız zamanlarda en olduğunuz halinizle aklında tutan biri.

Bu anne babayla büyüdüğünüzü hayal edin. Her çocuk bunu ister.

Elbette kimse 7/24 bu ebeveyn olamaz. Çünkü sadece insanız. Kimse mükemmel değil ve ebeveynlerin mükemmelliği düzenli olarak kaybetmek için nedenleri var.

İyi ebeveynlik anlarımızın oranın çoğaltmak için söz vermeli, üzerine günbegün çalışmalıyız. İşler yolundan çıktığında -ki hepimize olur- kendimizi toplar ve yeniden deneriz. Neyse ki, doğru yöne atılan her adım büyük fark yaratıyor.

O ebeveynlerden biri olduğunuz anları arttırmak istiyorsanız ya da olumsuz döngüye takılıp kaldıysanız, belki de kendinize biraz daha destek olma zamanı gelmiştir. Çoğumuz “daha iyisini” yapmaya karar verir dururuz. Fakat kendinize yüklenmek, sizi daha iyi bir ebeveyn yapmaz. Eğer sakin kalmak ve duygularınızı regüle etmek için gereken desteği kendinize vermezseniz, daha sabırlı olmaya karar vermeniz bile fayda etmez.

Solan bir çiçeğiniz varsa, büyümesi ve güçlenmesi için ona bağırmazsınız. Açmak için ihtiyacı olan şeyi bulursunuz: Daha fazla su mu? Yoksa gün ışığı mı? Büyümek için daha fazla yer mi? Aynısı elbette çocuğunuz için de geçerli. Fakat sizin için de.

Öyleyse kendinizi azarlamak yerine, şimdi hemen biraz zaman ayırın ve bugün istediğiniz ebeveyn olmak için olmanız gerekenleri düşünün:

  1. Belki daha fazla uyumanız gerekiyordur.
  2. Kendinize söz verebilir ve bağırmadığınız her gün çocuklarınızın size bir yıldız vermesini isteyebilirsiniz.
  3. Stresinizi hafifletmek için yavaşlayabilir ve çocuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.
  4. Size ilham verecek bir ebeveynlik kitabı okuyabilir, başka anne babalarla konuşabileceğiniz bir kursa katılabilir ve destek alabilirsiniz.
  5. Belki de kendinizi sevgiyle kuşatmalısınız. Çocuğunuza duygusal açıdan cömert olmanızın yolu, kendinize karşı da olmaktan geçer.

Bu fikirlerin herhangi biri (ya da ihtiyacınız olan başkaları) size düşeni halledecektir. Fakat hayat kısa ve onu en iyi şekilde yaşamayı hak ediyorsunuz. Evladınız da… Çocuğunuzla geçirdiğiniz günler uzun gelebilir fakat çocukluk kısadır. Çocuğunuz her gün yeni hatıralar yaratır. Beynini şekillendirir. Hayatını geri kalanında yaşayacağı ilişkilerin temelini atar.

Bir anda değişmeniz gerekmez. En uzun süren değişimler adım adım, yeni alışkanlıklar yaratarak olur. Bugünlük kendinize ihtiyacınız olan desteği vermeye niyet edin. İlk adımı yazın.

İlk adımı neden bugün atmayasınız ki?

***

Yazının İngilizce aslını buradan okuyabilirsiniz. Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Aşırı ekran tüketimi hakkında ne yapmalı?

Geçen hafta HT Hayat‘ın düzenlediği Ekran Nesli (Screenagers) filminden çok kısaca bahsetmiştim. Filmi izlemeye gitmeden hemen önce NY Times’daki şu yazıyı okumuştum. Bu haftaki ‘Pazar çevirisinde’ ...