Kadınların Sevişmek İstememesinin 7 Sebebi

0

Son zamanlarda Anne İtirafları‘nda kadınların cinsel hayatlarına ilişkin dertlerini içeren paylaşımlar üst üste gelir oldu. Bu hem iyi, hem kötü. İyi, çünkü boşluğa da olsa dertlerini söyleyebiliyor kadınlar. Kötü, çünkü o dertleri duyan yoksa itiraf etmek de bir yere kadar…

Ebrar’ın, Huffington Post’tan Türkçeleştirdiği aşağıdaki yazı, dilerim bu itirafları yapan ya da benzer hisseden kadınların sevgililerinin dikkatini çeker. Belki bir whatsapp mesajıyla kendileri gönderirler sevgililerine, belki de bilgisayarlarında açık (!) unuturlar. Belki de çıktısını alır, ‘Bir dost’ imzalı bir zarfın içinde çantalarının içine atarlar… 

***

Karınız sevişmekle ilgilenmiyorsa, sizinle de ilgilenmediği sonucuna varmak en kolayı…

Fakat “Getting the Sex You Want” kitabının yazarı seksolog Tammy Nelson hemen cinsel hayatınızdan ümidinizi kesmemenizi söylüyor.

“Reddedilme korkusuyla cinsel ilişkiyi başlatmaktan çekiniyor olabilirsiniz. Ama aranızdaki kıvılcımın canlanmasını istiyorsanız, başlatan kişi olmanız gerekebilir,” diyor HuffPost’a.

Nelson ve başka cinsel sağlık uzmanları eşinizin sizden uzak olmasına dair olası duygusal ve fiziksel sebeplerden bazılarını ve çözüm yöntemlerini paylaştı.

  1. Sizinle ilişkisi onu tatmin etmiyor olabilir.

Kadınların birçoğu için cinsel arzu, yaşadıkları ilişkiyle doğrudan ilgilidir. Eğer eşiniz size kızgın ya da evliliğiniz konusunda hoşnutsuzsa, seks aklındaki son şey olacaktır.

Ona sorular sorarak ne düşündüğünü öğrenin. Ev işleri gibi basit bir sorun ya da iletişim ve saygı gibi derin bir mesele ortaya çıkabilir.

  1. Cinsel ilişki acı veriyor olabilir.

Yaş olgunluk getirir fakat aynı şekilde yatak odasında değişiklikler de yaratır. Seks eşiniz için acı ya da rahatsızlık verici ise, yakınlığınızın bundan etkilenmesi doğaldır.

Kadınlar da erkekler de hormonal değişimler yaşarlar. Kadınlar için bu değişimler fiziksel olarak cinsel ilişkiye hazır olmamak, vajina kuruluğu ya da kendini seksi hissetmemek olabilir.

Durum buysa, yapacağınız en doğru şeylerden biri, eşinize onu hala çekici bulduğunuz hissettirmek, daha rahat hissettiği bir zamanı bulmak ve kayganlaştırıcı gibi seçenekleri denemek olacaktır.

Ayrıca işleri ağırdan almanız da şart. Kadınların cinsel olarak uyarılma süresi erkeklerden daha uzun sürer. Erkekler bir aşamadan diğerine hızla geçebilirken, kadın için uyarılmak aynı hızda olmayabilir.

  1. Birbirinize dokunmadan günler geçiriyor olabilirsiniz.

Seks sadece seksten çok daha fazlasıdır. Günün ilk saatlerinde öpüşmekle başlayan bir yolculuktur. Eşinize duyduğunuz çekimi göstermenin yolu ona dokunmayı önemsemektir.

Gün boyu fiziksel temasa ve yakınlığa odaklanın ve cinsel ilişkiyi aceleye getirmeyin. Koltukta yanına oturun, elini tutun, boynunu okşayın. Ona sadece seks yapmak için dokunduğunuzu düşünmemesini sağlayın.

  1. Çok yorgun olabilir.

“Hayır canım bu gece olmaz, çok yorgunum” cümlesi bazen gerçekten “bu gece olmaz, aşırı yorgunum” demek olabilir. Yoğun bir günün, çocukları okula bırakmanın ve almanın, ev işlerinin ardından eşinizin seks düşünmeyecek kadar yorgun olması gayet doğaldır.

Yorgunluk gerçektir ve kadınlar enerji depolarını doldurmaya ve yenilenmeye ihtiyaç duyarlar. Eşinizin dinlenmeye, şarj olmaya hiç zamanı yoksa, seks yapması zor olur.

  1. Sizden biraz sıkılmış olabilir.

Yıllar önce yapılan araştırmalarda, uzun evliliklerde tatmin edici bir cinsel hayatı canlı tutmak için, sağlıklı kalmak ve ilginç bir partnere ilgi duymayı sürdürmenin gerektiği söyleniyordu.

Kendinize sorun: Eşiniz bugün size nasıl bakıyor? Aşık olduğu o ilginç ve çekici adama bakar gibi mi? Yoksa cazibenizden bir şeyler kaybetmiş olabilir misiniz?

Araştırmada bahsi geçen çiftlerden çok daha genç olsanız bile, eski cazibenizi kaybetmiş olmanız mümkün.

Bunu yeniden yakalamak için, sizi başta çekici kılan şeylere dönün. Kişisel ilgi alanlarınıza odaklanın ve evliliğiniz dışında kalan içinizdeki o insanla bağ kurun.

  1. Seks rutin hale gelmiş olabilir.

Cinsel hayatınızın zamanla sıkıcı olmaya başlamış olabilir. Eşiniz ya da siz aynı yerde, aynı saatte, aynı pozisyondan sevişmekten sıkılmış olabilirsiniz. Bu, bir şeyleri değiştirmenin zamanı geldiğini gösterir.

Yatak odanızda değişiklikler yapın, mumlar yakın, romantik müzikler açın. Gerçekten romantik bir ortam yaratın. Hayal gücünüzü kullanın. Her şeyden önemlisi eğlenin, birlikte gülün ve şakalaşın. Kendinizi bırakın, anın tadını çıkarın. Ancak o zaman bu deneyimi paylaştığınız insanı yakın ve seksi bulabilirsiniz.

  1. Duygusal olarak sizden uzaklaşmış olabilir.

Cinsel hayatınızın sıkıcılığına odaklanmak yerine, eşinizle aranızdaki duygusal bağı düşünün.

Bazen kalbi açıdan yakın hissetmek kadınların cinsel açıdan etkilenmesine de yardımcı olur. Ve bu aslında erkekler için de böyledir. İlişkinizle ilgili takdir ettiğiniz üç şeyi birbirinizle paylaşmayı deneyin. Bunları hatırlamakla kalmayın, üzerinde durun.

Ardından birbirinize seks yaparken hoşunuza giden üç şeyi sorun. Bu basit oyunu oynamak, duygusal bağınızı güçlendirecek ve sizi en başta bir araya getiren şeyi düşünmenizi sağlayacaktır. Cinsel yakınlık kurmak için yeteri kadar etkileneceksiniz.

***

Yazının İngilizce orijinalini buradan okuyabilirsiniz. Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir