Hayat Sende!

0

Koruyucu ailelik, uzaktan uzağa bildiğim bir konuydu. Ta ki önce Nihal, sonra Mutlu’yla tanışana kadar. Annelikleri ve kocaman kalpleri benim için gerçekten hayranlık sebebi. İtiraf etmeliyim ki, çok iyi bildiğim bir konu ve tanıdığım bir yaşam değildi. Sayelerinde bambaşka bir dünyanın kapıları açıldı benim için ve okumaya, araştırmaya başladım. Bu süreçte karşılaştığım iyi insanlar ve iyi işler var. Her birine en çok da bu karanlık günlerden geçerken ihtiyacımız var.

Bir tanesi de; “Hayat Sende Gençlik Akademizi Derneği”. Dernek; 2007 yılında kuruluyor ve 2012 yılında yenileniyor. Derneğin misyonu; “Koruma altındaki çocuk ve gençler ile korumadan ayrılan gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler getirmek” Rakamlarla bakacak olursak; şimdiye dek 35000 kişiye sunum yapmış, 7 başarılı proje geliştirmiş, 2500 gence eğitim vermişler.

Birçok projeleri var. Beni en çok “etiketsiz eğitim” projeleri etkiledi. Ayrımcılıkla mücadele etmek gerçekten çok emek istiyor. Blog sayfalarından çok şey öğrendim. Instagram’da “#yurtintiharlarisonbulsun” hashtag’i içimi dağladı.

Peki biz ne yapabiliriz? Ben mesela “doğum günü bağışla” kısmını çok sevdim. Devasa abartılı doğumgünü partileri yerine anlamlı bir iz bırakmayı çok hoş buldum. Kendi doğumgünüm için dahi yapabilirim. Toplanan her 50 TL bağışınızla koruma altındaki bir genç bir gün kişisel gelişim eğitimi alabiliyor, daha güzel hediye mi olur?

Bu yapabileceklerimiz içinde en basiti aslında, ayrıca gönüllü olabilir, bağış yapabiliriz. Hiçbirinin elimizden gelmediği bir zamandaysak, okumak, bilmek, tanımak ve böylece farkındalığa katkıda bulunmak da az şey değil.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir