Çocuklarınız ergen olduklarında evde olmak

0

Çocuklarınız ergen olduklarında evde olmak

Çocuklarımızın yaşamındaki ilk beş yıla yatırım yapmanın önemini sıklıkla duyarız. Fakat çocuklarımızın ileriki yaşlarında onların yakınlarında olmak da en az ilk yıllarki kadar önemli olabilir.

Kasım ayının ortasında Kanada Shell başkanı Lorraine Mitchelmore yılsonunda işinden ayrılacağını açıkladı. Nedeni ise iki kızıyla daha çok vakit geçirmek istemesiydi. Küçük kızı altıncı sınıfa başlıyor ve bu da onun ergenliğin ilk yıllarına adım attığı anlamına gelmekte…

Çocuklarımızın yaşamındaki ilk beş yıla yatırım yapmanın önemini sıklıkla duyarız. Fakat çocuklarımızın ileriki yaşlarında da onların yakınlarında olmak en az ilk yıllardaki kadar önemli olabilir. Ben ergenliği geride bırakalı epeyce oldu fakat hala bir genç olarak yaşamı ne kadar karmaşık bulduğumu hatırlıyorum. Yaşamımı değiştirecek kararlar ve hormonlar kaos yaratmak için yeterli. Annem ve babam eve yakındı ve iki kardeşimle bu yaşlarımızı sürerken onların yakınlarda olması iyi bir şeydi. Evimiz; arkadaşlarımız dahil herkesin vakit geçirdiği bir yerdi. Geçtiğimiz günlerde kardeşimin bir arkadaşıyla konuşurken, bana bu alanın büyürken çok anlamlı olduğundan bahsetti. “Hepimiz iyi çocuklardık. Ama büyün çocuklar gibi yeni şeyler denemeye meraklıydık. Yetişkinlerin etrafta olduğu bir yerde vakit geçirmek, sınırları çok zorlamamayı sağlıyordu” dedi. Arkadaşım bunun değerini biliyordu. Şimdi iş hayatını evde çalışabileceğini hale getiriyor, böylece küçük oğlunun ileriki yaşlarında da evde olabilecek.

Çocuklarım 6 ve 2.5 yaşındalar. Haliyle ortaokul ve lisenin yaratacağı o sıkıntılara daha yıllar var. Ama şimdiden onlara yakın olmanın ne kadar önemli olduğunu görebiliyorum. Onlarla yolculuğunuz esnasında zaman içinde önemli olabilecek küçük sorunları fark edebiliriz. Bunu yapmak tam zamanlı çalışırken de mümkün elbette ama ergeninizin içini dökmek istediği o kısa anlardan birinde yanında olmanız işleri kolaylaştırabilir.

Mitchelmore geçen Mart bir konuşmasında, kariyer sahibi bir anne olarak hayatını nasıl idare ettiğinden bahsetti. “Bana sıklıkla iş hayatımı, eşim Kevin ve kızlarımla aile hayatım arasında nasıl dengelediğim sorulur. Bence her şey denge. Erkek ya da kadın olmanız fark etmiyor. Birbirinizin yanında olmak ve daha önce de söylediğim gibi kendinizi tanıyıp, kendiniz için işe yarayan yöntemi bulmak gerekiyor”

Tam olarak böyle. Bunun bir reçetesi yok. Siz ya da eşiniz bu yolda yürürken yarı zamanlı işe ya da evden çalışmaya geçmek durumunda kalabilirsiniz. Herkes işi bırakamayabilir. Ve dürüst olalım, Mitchemore büyük bir benzin şirketinin yönetimindeydi. Haliyle kariyerine ara verme ayrıcalığı vardı. (Üstelik hala birçok bölümün başkanı) Özellikle çocuklarınız küçükse, on yıl kadar sonra hayatın nasıl olacağını düşünmeye değer. Mitchelmore’un da dediği gibi; “Bazen eğilip bükülmemiz gerekebilir, bazen sağa ya da sola meyletmemiz. Bazense hiç yaslanmamız gerekmeyebilir.”

Alex Mlynek yazar ve editör. İki kızı var ve bu yazıyı büyük kızı iPad’le oynarken yazdı.

***

Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır. Yazının İngilizce orjinalini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Tüyap Kitap Fuarı

Sırt çantamda kek var bu kez, ayaklarım yere basmadan yürüyorum. Hem kitaplara gidiyorum, hem pek sevdiğim birini göreceğim. Elif’le kitap yorgunluğunda sohbet etmek bu yılın ...