Bütün Gün Esneyen Prenses

0

Bu kitabı fuarda, kendimle özdeşleştirdiğim adını görüp almıştım. Evet, her ne kadar prensesten çok külkedisine yakın bir çizgim olsa da, bütün gün esnediğim zamanlar olduğu da bir gerçek.

Kitap çok tatlı başlıyor, bütün gün esneyen prenses yüzünden, tüm saray esniyor ve haliyle türlü türlü çözümler düşünüyorlar. Kral epeyce endişeleniyor, aç mı ya da canı mı sıkılıyor diye düşünüyor.

Bu çözümler ve ihtimallerin her birinde biz de durup düşündük. “Gece iyi uyumamış mı?” dedikleri oldu, yüzünü yıkaması gerektiğini önerdikleri oldu.

Ben böyle sakin kitapları epeyce seviyorum. Okumak bana da iyi geliyor, bir yerlerimi onarıyor, sakinleştiriyor. Tüm masalsı diline rağmen, aslında yetişkinlere de hitap ediyor. Çoğumuzun fanusta “prenses” gibi büyüttüğümüz çocuklarımızın aslında sıkılabileceğini, onlara iyi gelen tek şeyin arkadaşlık olacağını usulca fısıldıyor. Yazar İspanyol, henüz başka kitabını bulamadım. Çizerse bu kitapla ödül almış. Renkler, çizimler bize de ilham verdi, benzer çizimler yaptık çocuklarla.

Nihayetinde prenses bir çocukla karşılaşıyor, olaylar gelişiyor ve tabii mutlu son. Meğer prensesin yapması gereken, arkadaş edinmek, oyun oynamakmış!

Kitabın mesajı çok tatlı, sakin akan öykü tam bir uyku öncesi kitabı. Okurken akıp gidiyor, çeviri nefis. Arada esneme efektleriyle de taçlandırdığınızda çocukların rüyaya dalmaları an meselesi oluyor.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Masal Yolu

Masal Yolu

Bu kitap hayatımıza girdiğinde bu kadar seveceğimizi hiç ama hiç tahmin etmemiştim. Başında “yolunu seç, masalını anlat” diyor, sahiden öyleymiş. İlk akşam, çocuklara ben okudum, ...