Bir Yıl İçinde Doğan İki Kardeş Varsa Başınıza Gelecekler

0

Çocuklarımız aynı yıl içinde doğdu. Onlara Irish Twins, yani İrlanda İkizleri diyebilirsiniz. Aynı anda iki bebek ufaklık büyütmenin nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız, başınıza gelecekleri aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Vücudunuz dört aşamadan geçecek: hamile, doğum sonrası göbek, tekrar hamile ve yalvarırım biri bana bu önü bantlı hamile kotlarından ne zaman kurtulacağımı söyleyebilir mi?
 2. Aralıksız emzirmekle geçen yılların ardından, göğüsleriniz o dev kukla adamlar gibi sarkık ve uzun olacak. Düzgün bir sütyene yerleştirmek yerine, hamile pantolonunuzun beline sıkıştırmanız gerekecek.
 3. Çocuklarınızın birbirinden farklı uyku saatleri ve hep birinin uyuyor olması yüzünden, kendi evinizde rehin olacaksınız. Ev hapsi öyle bir yalnızlık hissettirecek ki, telefonla satış görevlileriyle anlamlı yetişkin sohbetleri etme beklentisine gireceksiniz.
 4. Alışveriş merkezinde çift bebek arabasını sürerken, yanında kimse olmayan, hareket kabiliyeti yerinde bir yetişkin aile tuvaletini işgal ettiğinde mantıksızca öfkeleneceksiniz. (asansörde de aynısı geçerli)
 5. Bir önceki madde gerçekleştiğinde, tüm görgü kurallarını bir kenara bırakıp kadınlar tuvaletinde kapı açık çişinizi yapacaksınız. Böylece bir gözünüz bebek arabasında olacak. Alışveriş merkezinin ortasına bir göl bırakmak yerine, birkaç yaşlı kadının sizi görmesi daha onurlu bir hareket.
 6. Yıllar süren ve uç uca eklenen uykusuzluğun ardından, artık sütü mutfak dolabına, yulafı buzdolabına koyduğunuza şaşırmayacaksınız. Kocanıza sıcak sütle yoğurt yapmanın ve yulafı soğuk yemenin iyi fikir olduğunu söyleyeceksiniz.
 7. Yemek yapacak enerjiniz olmayacağı için sonrasında evdekilere yoğurt ve yulaf sunacaksınız.
 8. Çocukların hiçbiri yeterince ilgi görmeyecek. Sırayla ve kendi kulak zarınızı yırtmak isteyeceğiniz kadar gürültüyle bundan sürekli olarak şikayet edecekler.
 9. Büyük olanın da hala bebek olduğunu hatırlamak için çaba harcamanız gerekecek. Fakat başaramayacak ve ondan yaşının üzerinde şeyler bekleyeceksiniz.
 10. Aynı şekilde ilk çocuk kelimeleri söylemeye başladığında ikincinin yarım akıllı olduğunu sanacaksınız çünkü anlamak için alt yazı gerekecek. (İpucu: Hayır, değil. Sadece bebek.)
 11. Evi temizlemek saatler sürecek. Yine de, 30 dakika içinde ev polis baskınına uğraşmış gibi görünecek.
 12. Tuvalet eğitimi birkaç haftalık iş olmaktan çıkacak. Bir yıl sürecek bir arama kurtarma macerası olacak. Arayan ve kurtulan olmaması dışında. Büyük olan başardıktan sonra, küçük olan da tuvalete gitmek için ısrar edecek fakat götürdüğünüzde sahne korkusu yaşayacak.
 13. Aynı kavgayı günde bin kere ayıracaksınız. Konu genellikle oyuncaklar olur. Tek çocuklu bir anne size kardeş kavgasını nasıl ele almanız gerektiğini anlatmayı denediğinde, hamile kalıp Calliou’yu doğurması için dua edeceksiniz. 

  “İkizler mi?”

 14. Yabancılar tuhaf sorular soracak; “Sürpriz bebek mi?” “Korunmaya karşı mısınız?” “Bu nasıl oluyor biliyorsun, değil mi?” “İkisini de mi emziriyorsun?” (Çevirmenin eki: “İkizler mi?”)
 15. Masraflar üç kategoriye ayrılabilir: ev taksidi, faturalar, bebek bezi.
 16. Kıyafetler ve bezler söz konusu olduğunda kıza ve oğlana da uyacak tek bir boy alacaksınız. İnsanlar sizin havalı, isyankar ve cinsiyetlere karşı biri olduğunuzu düşünecek. Gerçekten yorgun, beş parasız ve bir dağınıklığı daha ayıramayacak durumdasınız.
 17. Bir gün araları bu kadar az olduğu için mutlu olacağınızı kendinize söyleyip duracaksınız.
 18. Bir önceki maddeyi süresizce tekrar edeceksiniz.

İrlanda ikizlerim hayatımı bir döner kasırgaya çevirdi. Yuvadan uçtuklarında da aynısı olacak sanırım-giyecek bir şeyim kalmayacak, banka hesabım suyunu çekecek ve kalbim dopdolu olacak.

***

Yazının İngilizce aslını buradan okuyabilirsiniz. Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Uyuyamadığınızda; Koyun Russell!

Çocuklara kitap okumak benim için hiç bir zaman bir “sağlıklı beslenmeli”ler kontenjanından olmadı. Zekaları gelişsin diye düşünüp uyguladığım bir şey hiç olmadı. Onun yerine, benim ...