Basit ve Mutlu Yaşam

0
Basit ve Mutlu Yaşam

Hayatımda hiç düzen tertip konusunda başarılı bir insan olamadım. En son bu konuda okuduğum kitap Marie Kondo’nunkiydi ve kitabı camdan atarak evdeki ilk fazlalıktan kurtulma hissiyle dolmuştum. Hiç uygulanabilir gelmediği gibi, üzerimde ekstra yük hissettirmişti. Başındaki “eviniz neden dağınık” sorusuna; “çünkü çocuklarım var”yazmıştım.

Selen’se, ilk yazısı BlogcuAnne.com’da yayınlandığında tanıştığım ve kendimi yakın hissettiğim biri. Kitap bana ulaştığında sevindim, çünkü nihayet bizi anlayan biri bunları yazmıştı.

Basit ve Mutlu Yaşam

Kitap “evren bir toz bulutuydu” diye başlıyor. Hayatın en kolay, bekar/taze evli/çocuksuz döneminden, çocuklu ve yoğun hayata geçişe doğru ilerliyor. Önce “nasıl delirdim”i okuyorsunuz, size çok tanıdık geliyor ve ardından nasıl sadeleşeceğinizi.

Hepimizin işine yarayacak öneriler var, ben özellikle “yardım al”ı çok sevdim. Çok kalabalık bir evim yok, ihtiyacım dışında eşyam da pek yok, eğer öyleyseniz bu kısımları çok seveceksiniz. Ben en çok “elin boş gitme”yi sevdim, çünkü ev toplamakla ilgili sorunum, evi toplu tutabilmek!

“Zihninde yer aç” bölümünde, nefesle ilgili öneriler var, buraları çok uygulanabilir bulacaksınız. Zaman yönetimi kısımları harika geldi, çoğunu uygulayabildiğime sevindim. Kitap bittiğinde genel olarak harekete geçmeye motive olacaksınız. Çünkü bizlerin çocukluğundaki salonun kilitli olmadığı, çocuklarla cümbür cemaat yaşadığımız düzende, o “düzen”i nasıl sağlayacağımızı anlatıyor.

Ben olsam bu kitabı genç hanımlara hediye ederdim. İşler karışıp dolaplar üstlerine gelecek kadar dolmadan, hiçbir şeye yetişemediklerini hissetmeden daha en baştan taşları düzgünce dizmeleri için.

Selen’se bu kitabı bir Blogcu Anne okuruna imzalı olarak hediye edecek. Yapmanız gereken Pazartesi akşamına dek, bu yazının altına yorum bırakmak. Kazananı Salı günü açıklayacağız.

Kazanan Ezgi oldu, kendisiyle iletişime geçtik.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir