Annesi Hala Yanında Olan Arkadaşlarıma

0

Hala anneleri yanında olan sevgili arkadaşlarım,

Kanser tıpkı bir hırsız gibi hayatımıza girdi ve teşhis konduktan tam 10 ay sonra annem bize veda etti. Kanserin böyle bir durumu var. Kurbanlarının ve ailelerinin sağlığını ve özgürlüğü alıyor. Bir önceki gün hep birlikte hayatın tadını çıkarır ve gelecek için planlar yaparken, ertesi gün kendinizi bu mücadelenin içinde buluyorsunuz. Ve nihayetinde vedalaşıyorsunuz.

Annemi bu şekilde ya da başka bir şekilde kaybedebileceğimi hiç düşünmemişim. Bunu planlamamıştım ve hazırlıklı değildim. Ne olduğunu bile tam idrak edemeden, hayat tamamen değişti ve bir hırsız annemi aldı.

İnancım sayesinde sakinliğimi koruyorum ve umudumu yitiyormiyorum. Ama yine de…

Bu Anneler Günü’nde ilk defa annesiz bir anneyim. Sevgi dolu kartlar ve hediyeler alacağım ama ben veremeyeceğim. Anneme bütün eksikleri bir yana, cömertçe sunduğunu sevgisi için duyduğum minnettarlığı ifade edemeyeceğim. İyisiyle kötüsüyle bir anne olmayı bana öğrettiği için ona teşekkür edemeyeceğim. Hayatımı bir kadın, bir anne ve bir eş olarak nasıl etkilediğini paylaşamayacağım.

Anneleri hala yanında olan sevgili dostlarım,

Çok yakın olabilir ya da kilometrelerce uzak olabilirsiniz. Bu hafta annenize elinizi uzatın.

Göz göze gelemiyor, hiçbir konuda anlaşamıyor olabilirsiniz. Onun gözlerinin içine bakın ve ne kadar özel olduğunu söyleyin.

Sizi çok sevmiş ya da hiç şefkat göstermemiş olabilir, onu ne kadar takdir ettiğinizi kelimelerle ve sarılmalarla ifade edin.

Sizin hayat modeliniz olmuş olabilir ya da size tam olarak ne yapılmaması gerektiğinin örneği olmuş olabilir. Ona kendisinden ne çok şey öğrendiğinizi söyleyin.

Mükemmele en yakın ya da en uzak anne olmuş olaiblir. Yine de orada ve bu bile ikiniz için bir şans.

Onu arayın, kucaklayın, sevginizle sarmalayın. Bu sevgi kolayca aksa da, bulması zor olsa da.

Uzaklaştıysanız birbirinizden yakınlaşın.

Farklıysanız, uzlaşmanın yolunu bulun.

Eğer meşgulseniz, zaman ayırın ve özen gösterin.

Sevginizi saklıyorsanız, gösterin.

Düzenli bir şekilde yapıyorsanız bile, bu kez tekrar cömertçe sevgi verin.

Geçen sene bugün, annemsiz bir Anneler Günü hayal edemezdim. Lütfen annenizle bağ kurmadığınız bir günün daha geçmesine izin vermeyin.

Anneler Gününüz kutlu olsun. Çokça sevmeniz ve sevilmenizi dilerim.

***

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazı BlogcuAnne.com sitesinde yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Anahtar

Kapağındaki muzur bakışlı çocukları sevimli bulup almıştım bu kitabı. Kitap sahiden üç haylaz erkek çocuğu ve annesini anlatıyor. Çocuklar yaramaz ve neşeliler. Bir gün anneleri ...