Anneden Kızına 11 Aşk Dersi

0
Anneden Kızına Aşk Dersleri

Yalnızca bir annenin öğretebileceği hayat dersleri vardır. Bir büyükanne bu konulardan uzak kalmış olabilir, ablanın yeterince derin bir fikri olmayabilir. Bu yüzden kalbi konuları kalp kalbe konuşmak anneye düşer. Bu konuşulması zor bir konu olsa da, kızınıza verebileceğiniz en iyi hediye zor zamandan güçlü çıkmasını sağlayacak bilgilerdir. Aşağıda genç kadınların aşk hakkında bilmesi gereken 11 önemli şey ve açıklama şekli yer alıyor.

Anneden Kızına Aşk Dersleri

 1. Yeterlisin: Özgüven Gurusu, yazar Jess Weiner, “Kızların annelerinden duymaları gereken tek bir şey varsa, o da budur,” diyor. “Yeterli olduğunuzu bilmek, sevilmek için kendinizde değiştirmeniz gereken bir şey olmadığını hatırlatır.” Kızınıza, aksine ikna etmeye çalışanların onun için doğru insan olmadığını, değerini bilmeyen birinin hayatında yer alamayacağını öğretin.
 2. Saygı göstermedikçe, saygı göremezsin. Bu herkes için geçerli olduğu gibi, aile ve arkadaşlarda da aynıdır. Weiner diyor ki; “Eşinizden görmek istediğin saygıda ona örnek olun.” “Bedeninizi önemsediğinizde, onu iyi besleyin, dinlendirin ve iyi davranın. Böylece aynısını yapan birine doğru gideceksiniz.”
 3. Kendini ilişkide kaybetme. Aşık olmak, ruh eşi olduğunu düşündüğü kişiyle uyumsuz olmaya sebep olabilir. Kendi güvensizliklerinizin ya da ilişkinizin, hak ettiğiniz hayatı yaşamasına engel olmasına izin vermeyin. Kızınıza kendine zamanını, ilgi alanlarını ve arkadaşlarını kaybetmemesini söyleyin. Mutlu ve tatmin edici bir hayat için, ilişki sürsün sürmesin, bunların tamamına ihtiyacı var. Kalpte öz sevgi ve romantik sevgi için yeterince yer var.
 4. Bedenin hazzı hak eder. Bunu anne öğretmezse kim öğretir ki? Anneler bundan pek bahsetmiyor. Bedenlerimiz sadece eşlerimiz tarafından peşinden koşulan ve arzulanan nesneler değiştir. Onlar bize ait. Keyfini çıkarmak, keşfetmek ve deneyimleri bütünen hissetmek için var. Sessizlik karmaşık ilişkileri teşvik ederken, cinsellik hakkındaki olumlu konuşmalar etmez. Bedeni değişmeye başlayan kızınıza güvenli, haz veren deneyimleri hazır olduğunda hak ettiğini anlatın. Böylece kaptan kendisi olur.
 5. Olası ve halihazırdaki partnerleri hakkında anlattıklarını dikkatle dinleyin. Sezgilerinin kuvvetli olması kalp kırıklığı yaşamasını engeller. İlgilendiği çocuk bir kız arkadaş istemediğini söylediğinde, çocuğa inanmasını söyleyin. Annesine kabalık ediyorsa, bunu aklından çıkarmamalı. Bir kişi başkalarına kabaca davranıyorsa, size farklı davranacağını düşünerek kendinizi kandırmayın. İnsanlar aslında bilmeniz gerekenleri gösterir ve anlatırlar. “O aslında öyle biri değil” diyerek kendini kandırmaması gerektiğini anlatın.
 6. Bir ilişkiye doğru nedenlerle gir ve sürdür. Anneler kızlarına gerçek sevginin, şefkat, fedakarlık ve cömertlik dolu olduğunu öğretmeli. Bu nitelikler yoksa, o ilişkide kalmamalı. Biriyle birlikte olmanın sebebi, yalnızlık, geçmişi yeniden yaşamak ve ortak arkadaşlar olmamalı. Kızınıza bu öğüdü vermek için kriz anını beklemeyin. Biriyle birlikte olma kararı vermeden önce bunları öğrenmesine yardımcı olun.
 7. Ne istediğini bil ve bu konuda gerçekçi ol. Bazı ilişkiler uzaktan doğru gelir fakat derinde yanlış hissettirir. Belki verdiğini alamıyordur ya da bir şeylerin eksik olduğunu hissediyordur. Ona isteklerini anlamayı ve peşinden gitmeyi öğretin.Böylece sorunları çözer ve devam eder. Kendilik duygusu güçlü olmalı ve başka birinin ondan olmasını istediği kişi olmaya çalışmamalı.
 8. Kalp ağrılarının faydalarını fark et. Kızınız en çok kalbi kırıldığında omzunuza ve nasihatinize ihtiyaç duyar. Ona acı hissetmenin doğal olduğunu ama ayrılığın başı başına bir dert olabileceğini anlatın. İlk ayrılığını nasıl karşıladığı, gelecekteki ilişkilerini büyük ölçüde etkiler. Neyi kabul edeceğini, neye ihtiyaç duyduğunu ve ne zaman, ne şekilde bırakması gerektiğini öğrenecek.
 9. Kovaladığın şey kaçar. Kızınıza aşkı çaresizce kovalaması gerekmediğini, hazır olduğunda geleceğini öğretin. Kalp istediğini o anda ister fakat sabırsızlıkla kendini engeller. Kovalanan köpekler kaçar, tıpkı insanlar gibi. Herkesin nefes alacak alana ihtiyacı vardır. Yakalanmak istemeyen birinin peşinden koşmak gururunu kırabilir ve bir eş bulma ihtimalini zedeler. Sağduyulu davranmak onu daha cazip kılar.
 10. Birini denersen, seni yanıltabilir. Karşınızdakinin sevgisini sınavlardan geçirmeyin. denemek kendi korku ve güvensizliğinizin işaretidir. Biriyle yaşamınızı paylaşmak için kendinizi açmak korkutucu olabilir, ama aşkı mükafatlandırıcı kılan da budur. Buradaki anahtar kelime: Güven. Kızınıza eşine, ilişkisinin gücüne ve kendisine güvenmeyi öğretin. İyi güdülerle doğduğunu hatırlatın. Özgüven onu sağlıklı ilişkilere hazırlayacak.
 11. Masalların çoğu erkekler tarafından yazılmıştır. Grimm Kardeşler, Hans Christian Andersen ve Walt Disney kızları yakışıklı bir kurtarıcı beklemeye ikna etmeye çalıştı. Fakat bu hikayelerdeki kadınlar başka okuyucular, başka zamanlar ve başka cinsiyette insanlar için oluşturuldu. Kızınıza hayatını şekillendirirken Sindrella’yı örnek almaması gerektiğini anlatın. Bir masaldan keyif almakta sorun yok ama bu masalları kızınıza aşkın karmaşık olabileceğini ve farklı yollardan gelebileceğini öğretmekte bir fırsat olarak görün. Eşiyle eşit yükü taşıdığını ve kuleden kendisini kurtarabileceğini öğretin.

***

Bu çeviri ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır. Yazının İngilizce aslını buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Sheila Bender ile Bir Gün…

Yazmaya başladığımda ilkokuldaydım, ödevlerimi şiir gibi yazmak istemiştim. Bir bilim kadını olmadığımı deney yaparken arkadaşımın elini yaktığımda iyice anladım. (Bu epey komik bir anı, uzun ...