Alexander ve Oyuncak Fare

0
Alexander ve Oyuncak Fare

Çocuklarla kitap okuma kısmının en sevdiğim yanı, yeni kitaplar saklayıp, zaman zaman çıkarıp okumak, sürpriz yapmak. “Yeni kitap ne aldın?” dediklerine hayır’ı kabul etmiyorlar ve ben bunu çok seviyorum. Bu kitabı da kitaplığa katıldıktan bir süre sonra okuduk. Ve bayıldık.

Alexander ve Oyuncak Fare, iki farenin hikayesini anlatıyor. Bunlardan biri gerçek, diğeri kurmalı fareler. Hayatları tamamen farklı. Fakat Alexander kendince haklı olarak kurmalı fare olmaya özeniyor. Çünkü onu gören herkes çığlık atıp kaçıyor! Oyuncak fareyleyse herkes oynuyor. Değişmeye karar veriyor, bunun için bir sihir gerektiğini öğreniyor ve sihir gerçekleşsin diye uzun süre mor çakıl taşı arıyor.

Alexander ve Oyuncak Fare

Nihayet taşı bulduğunda, oyuncakların sahibi Annie’nin kurmalı fareyi ayıklanacak oyuncaklarla kutuya kaldırdığını görüyor. Oynamaktan bıkmış. Fikri değişiyor ve sihirdeki dileği kurmalı fareyi gerçek bir fare yapmak oluyor. Günün sonunda mucize gerçekleşiyor, yuvasında Willy adında bir fare buluyor ve iki fare bahçeye çıkıp gün ağarıncaya kadar dans ediyor.

Ben kitabın en çok çizimlerine bayıldım. Sonradan tanıdık gelince yazar Leo Lionni’yi araştırıyorum ki, karşıma Pezzetino çıkıyor, o zaman anlıyorum.

Çok tatlı bir kitap bu, arkadaşlık üzerine, birine özenmek ve kendi değerini fark etmek üzerine. Çok severek okuduk.

***

Bu yazı ilk olarak BlogcuAnne.com‘da yayınlanmıştır.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Evlat edinme de bir doğum şeklidir…

Duygu’yu ilk Mersin’deki kuzenim sayesinde tanımıştım, uzaktan. ‘Elif bak, burada böyle bir anne var, tanımanı çok isterim’ demişti Umut Abla… ”Elif Ada’nın Annesi” olarak bildiğim ...