Aile Sorunlarına Mucize Çözümler

0

Tracy Hogg birçok anne adayı için tartışmalı biri olabiliyor. Kimilerine göre sert bir mürebbiye, kimilerine göre sahiden bebeklere fısıldayan bir peri. Ben ikisinin de ortasında olduğumu söyleyebilirim. EASY metodu bizde çok işe yaramıştı, iki bebeğimin de rutinlerini oturtmuştum kendiliğinden. İlk kitap bebekleri hiç tanımayan ben için uzunca zaman başucu kitabı oldu ve birçok konuda faydalandım. Haliyle bu yeni kitabı da merak ediyordum.

Kitap aile not defteri tutma fikriyle başlıyor, bu fikri seviyorum. Çeviri çok güzel akıyor, orijinaline bakma ihtiyacı hissetmiyorum. Kitap boyunca notlar tutabiliyorsunuz ve bu da gerçekten profesyonel destek almışsınız gibi hissettiriyor. Bu şekilde de okuyabilirsiniz, ya da içindekiler bölümünden ihtiyacınız olan alana yönelerek de okuma yapabilirsiniz.

Ben mesela “Kardeş Kavgası” bölümünü, kitabını tamamını bitirmeden önce okudum. “Çocuklarınız siz gittikten çok sonra da birbirlerinin hayatında olacaklar.” diyor kitap ve ben bu fikri gerçekten seviyorum. Tam da bu yüzden, aralarındaki bağı çok önemsiyorum. Bu bölüm onları idare etmek ve nasıl birlikte olunacağını göstermekle ilgili önerilerde bulunuyor ve bir de ekliyor; “Çocuklarınızın ilişkilerini kontrol edemezsiniz. Ama mutlaka bir fark yaratırsınız.” Ben kendi payıma, bütün çocukların kavga edeceği tesellisini ve bu anlarda “proaktif” olma fikrini çıkarıyorum. Ceza yerine onarmayı düşünmenin ne anlama geldiğini tekrar tekrar okuyorum. Kitaba göre; çatışma bazen nimet olabiliyor. Birkaç dakikayı ayırıp olanları gerçekten konuşmak çok yapıcı sonuçlar doğurabiliyor.

IMG-20160528-WA0012-1024x511

Kitapta yer yer bulunan anketler, maddeler çok işime yaradı. Mesela empatik olmak ya da sorumluluk vermekle ilgili olanları büyük bir merakla tamamladım. Yine bu testler bana Tracy karşımdaymış ve bir seanstaymışız gibi hissettirdi.

Hepimiz öyle yoğunuz ki. Birçok şeye yetişemiyoruz ve bu duygu sahiden yorucu oluyor. Bunu yönetmekle ilgili “Günlük ev işi savaşları” bölümü yazılmış. Ev işlerindeki cinsiyet farklılığı, iş bölümü, çocuklara da sorumluluk vermek gibi hassas konular ele alınmış. Bu bölümü çok sevdim. Çocukların yaşlarına göre yapabilecekleri şeyler sıralanmış ve bu konuda şimdiye dek bir fikriniz yoktuysa bile, makul bir metoda geçiş yapmanız kolaylaştırılmış.

Tracy Hogg’un birçok çetrefilli ve soyut görünen konuya, net, gerçekçi ve maddeler haline çözümler sunması bana iyi geliyor. Bu yaklaşım beni çok rahatlatıyor. Tarafsız, bilimsel ve gerçek. Hepsini uygulamak elbette mümkün değil, ama içlerinden şimdiye dek seçtiklerim bile, bize önceki deneyimlerimizde faydalı olmuştu. Bunu da bir sürü not, altını çizmeler, ek ifadelerle tamamlıyorum. Bir anda okuyup bitirilecek değil de, uzun uzun ve dönerek okunacak bir kitap olarak yerini alıyor. İhtiyaç duydukça danışacağımı biliyorum.

Yorum yapılmamış

Bu yazı da ilginizi çekebilir